Kā izvēlēties tvaika nosūcēju

   Virtuvē var iztikt bez tvaika nosūcēja, taču tad jārēķinās, ka uz sienām drīz uzkrāsies grūti nomazgājama tauku kārta un, cepot, vai vārot, māju piepildīs garaiņi, nepatīkams aromāts un pat deguma smaka.

Tvaika nosūcēju veidi

   Tvaika nosūcēju piedāvājums ir plašs, tāpēc, izdarot izvēli, nepieciešami kādi pieturas punkti. Vispirms jāņem vērā, ka šī ierīce atšķiras pēc gaisa savākšanas veida – darbojas vai nu recirkulācijas vai arī ventilācijas (nosūkšanas) režīmā. Pirmajā variantā ēdiena gatavošanas gaitā radušos garaiņus iesūc iekārtā, kur tauki paliek uz savācējfiltra, bet smakas noņem aktīvā ogle. Recirkulācijas režīmā strādājošie tvaika nosūcēji gaisu savāc, attīra un ievada atpakaļ telpā, bet ventilācijas režīmā strādājošie garaiņus novada ventilācijas šahtā – tie aizplūst prom no telpas.

   Salīdzinot abu veidu ierīču plusus un mīnusus, jāsecina, ka recirkulācijas režīma tvaika nosūcējs ir daudz vienkāršāk un lētāk uzstādāms, tas veiksmīgi savāc taukainos garaiņus un smakas, taču nespēj mazināt gaisa mitrumu, turklāt bieži jāmaina ogles filtri – ik pa trim mēnešiem. Ventilācijas režīma nosūcēji nodrošina efektīvāku gaisa filtrāciju, uztver taukus, smakas un mitrumu, turklāt ir ekonomiskāki, jo pat pie izslēgta motora daļa tvaiku nokļūst ventilācijas šahtā. Taču šo ierīču uzstādīšana ir sarežģītāka - jāierīko gaisa izvads.

Motora jauda

   Jebkura tvaika nosūcēja efektivitāte (cik ātri un kvalitatīvi tas spēj attīrīt gaisu, cik klusi vai trokšņaini strādā) ir atkarīga no motora jaudas un filtrēšanas sistēmas. Kvalitatīvos mūsdienīgos modeļos motors ir novietots uz gumijas trokšņu slāpētāja bloka, ar pretvibrācijas starpliku atdalīts no paša nosūcēja. Šis aprīkojums nodrošina, ka virtuves gaisa attīrīšanas sistēma darbojas gandrīz nedzirdami.

   Svarīgi konkrētajai telpai izraudzīties atbilstošas jaudas tvaika nosūcēju. Ja nelielai virtuvei iegādājas visjaudīgāko šī segmenta ierīci, tai būs diezgan augsts trokšņa līmenis, ko rada spēcīgs motors un kuru lielākā telpā nemaz nemanītu. Tvaika nosūcēja motora jauda, ko mēra kubikmetrstundās, atspoguļo, cik daudz gaisa izplūst caur šo ierīci stundas laikā (ierīcei stundā vajadzētu spēt gaisu attīrīt 8 – 12 reižu). Piemēram, ja virtuves platība ir 15 m², jāizraugās tvaika nosūcējs, kura jauda ir no 300 līdz 450 m³/h, bet mazai telpai pietiek ar 200 m³/h.

   Mūsdienīgam tvaika nosūcējam ir vairāki jaudas līmeņi: mazāko izvēlas tad, ja uz plīts vāra tikai ūdeni, bet augstāku, ja gatavo maltīti un telpā izplatās spēcīgs ceptas zivs vai gaļas aromāts.

   Ja virtuve apvienota ar viesistabu, tvaika nosūcējam vajadzētu būt par aptuveni 30 % jaudīgākam nekā gadījumā, ja to novieto ar durvīm atdalāmā telpā. Arī izvēloties salas tipa nosūcējus (to dara tad, ja plīts atrodas virtuves centrā), jāraugās, lai ierīces jauda būtu ap 400 m³/h.

Novietojums un izmērs

   Tvaika nosūcēju modeļi atšķiras arī pēc stiprinājuma veida. Ir tradicionālie, ko montē pie sienas vai zem virtuves skapīša virs plīts; salas tipa, ko montē pie griestiem virs virtuves centrā novietotas plīts virsmas; stūra, ko izmanto, kad plīts atrodas telpas stūrī, iebūvētie jeb integrētie, kurus montē piekaramajā virtuves skapītī tā, lai gaisa vads paliktu apslēpts. Proti, redzama tikai apakšējā nosūcēja daļa ar izvelkamo vai stacionāro apakšējo paneli. Ir arī slīpas formas tvaika nosūcēji, kurus iespējams novietot tuvāk plīts virsmai.

   Šo būtisko virtuves iekārtas konstrukciju ražo no nerūsējoša tērauda, taču arvien lielāku popularitāti gūst nosūcēji ar rūdīta stikla uzlikām. Visi modeļi aprīkoti ar halogēna vai LED lampām.

   Katrs ražotājs instrukcijā norāda, kādā attālumā no sildvirsmas tvaika nosūcēju vajadzētu novietot. Kopīgs ieteikums būtu šo ierīci likt 50 – 65 cm no elektriskās plīts un vismaz 65 – 70 cm no gāzes plīts virsmas. Tas ir minimālais pieļaujamais attālums, taču ļoti jaudīgus nosūcējus var uzstādīt arī augstāk.

  Šīs virtuves sadzīves tehnikas izmēram vajadzētu būt tādam pašam kā plīts virsmai vai nedaudz lielākam, jo tad ierīce spēj uzsūkt visus tvaikus, nodrošinot virtuvē svaigu gaisu.

   Katra nosūcēja komplektācijā iekļauti arī augstas veiktspējas de­flektoru filtri, kas izgatavoti no nerūsējoša tērauda. Tie spēj atdalīt 95% taukvielu no cauri plūstošā tvaika. Filtri ir viegli tīrāmi, liekami arī trauku mazgājamā mašīnā. Dažu modeļu tvaika nosūcējus iespējams regulēt ar tālvadības pulti vai arī izmantot taimeri. Ja kaut kur steidzami jāaiziet, nosūcējs turpina strādāt, bet taimeris pēc laiciņa iekārtu izslēdz.

   Tvaika nosūcēju cenu diapazons ir plašs – no 30 līdz 2000 Euro. 

Kategorija: Virtuves dizains | Pievienoja: egro (12.05.2014)
Skatījumu skaits: 2971 | Atslēgvārdi: Virtuves dizains